eTwinning je najväčšia komunita škôl v Európe, ktorá vznikla v roku 2005.
Svoju činnosť na Slovensku realizuje pod záštitou Európskej komisie a Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. eTwinning umožňuje zamestnancom a žiakom všetkých typov škôl spájať sa na diaľku, komunikovať v bezpečnom virtuálnom prostredí, vytvárať partnerstvá, pracovať na projektoch, zdieľať materiály a nápady, učiť sa navzájom z dobrých príkladov a realizácie projektov a vytvárať tak komunitu so spoločným cieľom: zábavnou a inovatívnou formou vzdelávať svojich žiakov a študentov, pracovať na svojom profesijnom a osobnom raste a najmä získať, rozvíjať a osvojovať si kľúčové kompetencie vo výchovno-vzdelávacom procese, najmä v oblasti digitalizácie.
Základná škola, Pribinova sa zapojila do eTwinning projektu s názvom Čarovné ostrovy, ktorý trvá od marca 2023 do mája 2023. V rámci tohto projektu sa vybraní deviataci zúčastňujú tvorby videí, obrázkov, animácií a textov. Zúčastnené školy sú v Česku, Poľsku, Turecku, Taliansku. Každá škola preskúmava každý mesiac 2 vybrané ostrovy a odovzdáva výstupy. Projekt je zameraný na rozvíjanie komunikačných zručností, spoluprácu zapojených škôl a tvorbu výstupov v rôznych IT programoch.
Princípom celého projektu je predstava, že žijeme na vysnenom tropickom ostrove a vytvárame si svoj vlastný virtuálny svet. Príbehom nás sprevádza animovaná postava, tzv. avatar, ktorú si žiaci vytvárajú v dostupných aplikáciách. Tento avatar predstavuje žiaka samotného, môže sa na neho podobať, aj nemusí. Keďže komunikačným jazykom projektu je angličtina, každý avatar obsahuje krátky popis jeho nositeľa v angličtine- meno, vek a záľuby, prípadne na akom ostrove by chcel daný žiak žiť, keby si mohol vybrať. Časom svojmu avataru vytvoríme príbeh, akési dobrodružstvo, ktoré bude na ostrove prežívať.Všetky vypracované úlohy sú doteraz v bezpečnom virtuálnom priestore TwinSpace. Prístup k nim majú všetci učitelia a žiaci zúčastňujúci sa na projekte.Nájdete tam plán práce vypracovaný učiteľmi zúčastnených krajín, či rodičovské povolenia na prácu na projekte. Nechýba ani elektronický dotazník pre žiakov a učiteľov, na základe ktorého sme zisťovali doterajšie skúsenosti účastníkov s podobnými projektmi. Nachádza sa tam aj padlet s avatarmi zúčastnených detí, ako aj nádherné prezentácie participujúcich škôl, ktoré vytvorili samotní žiaci. V posledný marcový deň sme sa stretli na online konferencii, na ktorej sme si spoločne odprezentovali ostrovy, ktoré sme skúmali. Tešíme sa na ďalší mesiac vzájomnej spolupráce!
PhDr.Gabriela Čásarová, PhD.